Katedra Poznańska

Parafia Archikatedralna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
Archidiecezja Poznańska

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V Niedziela Wielkiego Postu 29.03.2020 r

 1. W sobotę nadzwyczajne orędzie Przewodniczącego KEP

  Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w sobotę przed Niedzielą Palmową, wygłosi nadzwyczajne orędzie wprowadzające katolików w Polsce w Wielki Tydzień – poinformował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Orędzie zostanie wyemitowane 4 kwietnia o godz. 20.00 w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej oraz w innych środkach społecznego przekazu.

  „Osoby wierzące nie pamiętają Świąt Wielkanocnych bez procesji wielkanocnej, bez wypełnionego kościoła, bez poświęcenia pokarmów. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, zarówno dla wiernych świeckich, jak i dla duszpasterzy. Tym bardziej zachęcam do wysłuchania orędzia Przewodniczącego Episkopatu, aby znaleźć tam duchową pomoc i nadzieję” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że orędzie ma być pomocą na najbliższy czas i wskazówką, jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień w obecnych warunkach.

  Od początku pandemii Przewodniczący Episkopatu zabiera głos, odnosząc się do aktualnej sytuacji. W komunikacie z 28 lutego, jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa na terenie Polski, zachęcił duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności oraz do wzmożonej modlitwy. Podobnie w komunikacie z 10 marca, a następnie z 13 marca, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń. Poprosił wtedy kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych, tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Do wiernych zwrócił się zaś z prośbą, aby w tym samym czasie odmawiali różaniec w swoich rodzinach.

 2. Dzisiaj Gorzkie Żale w katedrze o g.16.oo transmitowane przez radio Emaus –
 3. Różaniec od poniedziałku do soboty o g.20.3o (prosimy o duchową łączność)
 4. Dzisiaj i w następne dni transmisje mszy św. z kościoła św. Małgorzaty i Katedry – informacje bliższe na stronie internetowej naszej parafii : katedra.archpoznan.pl
 5. Drogę krzyżową prosimy odprawić w skupieniu w swoich domach. Na stronie internetowej naszej parafii zamieszczona jest Droga krzyżowa oraz niedzielna Liturgia Słowa Bożego, a także ogłoszenia duszpasterskie .
 6. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek miesiąca – korzystajmy ze spowiedzi św. w katedrze codziennie od g.17.oo do 18.oo i w piątek od 8.oo do 18.oo. Do chorych udamy się gdy ustaną epidemiczne ograniczenia. W niebezpieczeństwie zagrożonego życia kapłan zawsze przybędzie do chorego
 7. Pamiętajmy o naszych starszych sąsiadach – może potrzebują pomocy
 8. Parafia utrzymuje na bieżąco dwie świątynie (katedrę i kościół św. Małgorzaty) i pracowników wyłącznie ze składek niedzielnych (tzn. ofiar, które składamy na tacę) – prosimy o przekazanie (jeśli to możliwe) ofiar na konto parafii, abyśmy na koniec miesiąca mogli uregulować wszystkie zobowiązania i należności (nr konta parafialnego –  Nr 98 1090 1359 0000 0000 3503 5101 – Parafia p.w. Św.Ap. Piotra i Pawła,ul. Ostrów Tumski 17,61-109 Poznań )
 9. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Niedzielę Palmową. Wsłuchujmy się w opis Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa. Znajdźmy czas na rozmyślanie, modlitwę i dobrą lekturę religijną, weźmy do ręki książeczki do nabożeństwa. To co ważne, abyśmy w niedzielę słuchając transmisji mszy św. uczynili to godnie. Niech w domu będzie przygotowany stół nakryty białym obrusem z krzyżem i zapaloną świecą. Niech to będzie czas modlitwy.           
 10. Nasza Parafia przekazała 500 zł. na zakup respiratora do poznańskiego szpitala.     
 11. Z dekretu ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego –  na mszy św. może być tylko 5 osób (zasadniczo mogą to być osoby z rodzin, które zamówiły intencję mszalną). Do kościoła w tym czasie wchodzimy na msze św. przez zakrystię.  Na spowiedź św.  można umówić się z kapłanem telefonicznie. Ponadto spowiedź św. w katedrze od poniedziałku do soboty g.17.oo do 18.oo oraz w piątek od g.8.oo do 18.oo. Po ustaniu epidemii zorganizujemy dzień spowiedzi wielkanocnej. Liturgia Triduum Paschalnego w katedrze poznańskiej będzie sprawowana przez ks. Arcybiskupa i służbę liturgiczną. Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii poprzez telewizję (będzie transmisja telewizyjna) w Wielki Czwartek o g.17.3o, w Wielki Piątek o g.17,3o oraz w Wielką Noc o g. 22.oo. Nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Po Wielkanocy zostanie podjęta decyzja co do terminu I Komunii św. –          

Poprzedni

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – VI Niedziela Wielkiego Postu – 05.04.2020

Następny

Kazanie Ks. Proboszcza – 28.03.2020 r.

Strona stworzona przez Piotr Wolski.com Piotr Wolski