Katedra Poznańska

Parafia Archikatedralna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
Archidiecezja Poznańska

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – VI Niedziela Wielkiego Postu – 05.04.2020

 1. www.swietawdomu.pl – proszę korzystajcie z tej strony – to też nasza strona
 2. Dzisiaj Gorzkie Żale w katedrze o g.16.oo transmitowane przez radio Emaus . Dzisiaj i w następne dni  transmisje mszy św. z katedry i kościoła św. Małgorzaty. Bliższe informacje  na stronie internetowej katedralnej parafii : katedra.archpoznan.pl
 3. Dyspensa – W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami wprowadzonymi przez organy władzy – Ksiądz Arcybiskup Metropolita przedłużył obowiązywanie wcześniej wydanych dekretów oraz dyspensy od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej udzielonej wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz innym wiernym przebywającym na jej terenie do odwołania.
 4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 31 marca br. (§9, pkt 3) nakazuje, by „w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń”: – do dnia 11 kwietnia br. (Wielka Sobota) – nie więcej niż 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny. Od dnia 12 kwietnia br. (Niedziela Zmartwychwstania) – nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny. Osobami sprawującymi kult są kapłani i tylu usługujących, ilu jest niezbędnych do przeprowadzenia celebracji. Z informacji medialnych wynika, że powyższe limity w najbliższych dniach mogą ulec zmianie. Należy śledzić bieżące zarządzenia władz państwowych i się do nich dostosować.
 5. W tych szczególnych okolicznościach, kiedy nie możemy uczestniczyć w pełni w największych liturgicznych wydarzeniach naszej wiary, musimy uczynić wszystko co możliwe, aby jak najwięcej duchowych owoców płynących ze świąt wielkanocnych stało się naszym udziałem.
 6. W katedrze tylko ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki z liturgiczną asystą będzie sprawował liturgię TRIDUUM PASCHALNEGO.
 7. W Wielki Czwartek o g.11.oo ks. Arcybiskup przewodniczyć będzie Mszy św. Krzyżma – podczas której poświęcone zostaną oleje święte potrzebne przy sprawowaniu sakramentów: chrztu i bierzmowania oraz świeceń biskupich i kapłańskich, a także potrzebne do udzielania sakramentu chorych. Msza św. będzie transmitowana przez telewizję ogólnopolska.
 8. Liturgia Wielkiego Czwartku Wieczerzy Pańskiej oraz Wielkiego Piątku Meki Pańskiej – rozpocznie się o g.17.3o – również będzie transmitowana przez lokalną telewizję .
 9. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły wszystkich, którzy ukończyli 18 rok życia aż do 60 roku życia. Pozostałych – to znaczy młodzież od 14 roku życia do 18  roku życia oraz starszych od 60 roku życia wzwyż obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych
 10. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w katedrze o g. 8.oo duchowni odmówią Jutrznie .
 11. Spowiedź św. w katedrze od poniedziałku do środy od g.17.oo do 18.oo oraz w Wielki Czwartek od g.15.oo do 17,oo oraz w Wielki Piątek od g.8.15 do 16.3o oraz w Wielką Sobotę od g. 8.15 do 17.oo . Spowiedź św. zorganizowana będzie według obowiązujących zasad (nie więcej niż 5 osób w świątyni)
 12. W Wielką Sobotę – nie będzie święcenia pokarmów na stół wielkanocny
 13. Liturgia Nocy Paschalnej sprawowana przez ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego rozpocznie się w katedrze o g.22.oo. Liturgia będzie transmitowana przez telewizje lokalną. Nie będzie procesji wielkanocnej – za to ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki wyjdzie przed Katedrę z Najświętszym Sakramentem, by udzielić błogosławieństwa  Archidiecezji i Miastu.
 14. Msze święte w I i II święto wielkanocne w katedrze o g. 8.oo,10.oo,12.15 i 19.oo oraz w kościele św. Małgorzaty o g.9.oo i 11.oo .
 15. Drogich paafian i wszystkich wiernych zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej gdzie zamieściliśmy – przygotowany przez naszych kapłanów i świeckich link do ciekawych materiałów duszpasterskich na Wielki Tydzień i Wielkanocne święta. Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno dorośli jak dzieci oraz młodzież. Święta w domu w czasie koronawirusa. Otwórzcie ten link, skorzystajcie z tych materiałów – www.swietawdomu.pl
 16. Pamiętajmy o naszych starszych sąsiadach – może potrzebują pomocy.
 17. Parafia utrzymuje się z ofiar składanych przez wiernych na tacę. Prosimy tych wiernych, którzy mogą to uczynić o przekazanie ofiar na konto parafii, abyśmy mogli na bieżąco regulować wszystkie zobowiązania i należności (nr konta parafialnego jest podany na stronie internetowej parafii). Wszystkim, którzy to uczynili w minionym tygodniu składam serdeczne podziękowanie – Bóg zapłać
 18. Wielka radość, że udało się w minionych dniach za pośrednictwem Poznańskiego Caritasu  – parafiom poznańskim, kapłanom i wiernym świeckim, a także szafarzom nadzwyczajnym komunii św. zebrać pieniądze na zakup respiratorów i środków medycznych dla poznańskiego szpitala –
 19. W zakrystii rozprowadzane są paschaliki które daj Boże zapalimy w Noc Paschalną i przy wielkanocnym śniadaniu
 20. www.swietawdomu.pl – skorzystajcie z całej zawartości tej strony

Poprzedni

Ogłoszenia Duszpasterskie – VI Niedziela Wielkiego Postu – 5.04.2020 r

Następny

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V Niedziela Wielkiego Postu 29.03.2020 r

Strona stworzona przez Piotr Wolski.com Piotr Wolski