Wielki Post 2018

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czcigodni Parafianie!

Zakończyliśmy piękny czas Bożego Narodzenia, w którym odkryliśmy miłość Boga objawioną w JEZUSIE CHRYSTUSIE. Bóg jest pośród nas. Przyszedł, aby nam podać dłoń. Przyszedł, by pomóc nam przejść przez życie do nieba – do domu Ojca, aby z NIM żyć na zawsze (przez całą wieczność).

Dziękujemy za wszystkie kolędowe spotkania i za wspólną modlitwę. Przyjęci zostaliśmy w 393 mieszkaniach, w których zastaliśmy naszych parafian otwartych i zatroskanych o życie Boga między nami oraz o własne i swoich bliskich zbawienie. Pozostaje dla nas tajemnicą każde zamknięte mieszkanie. Nie przestajemy się modlić – zwłaszcza podczas nabożeństw do Miłosierdzia Bożego – za wszystkich naszych drogich parafian, abyśmy wszyscy odnaleźli się przy ołtarzu w komunii Boskiej miłości. Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym i zaproszeni do wzrastania w świętości. Jesteśmy zaproszeni do odpowiedzialności za swoją własną świętość, za swoje sakramentalne życie, ale również za uświecenie tych, którzy żyją obok nas, czy są nam powierzeni (dzieci, członkowie naszych rodzin). Duch Święty, którego przyzywamy, prowadzi nas w rzeczywistość życiodajnego i pełnego miłości  spotkania z Bogiem oraz z drugim człowiekiem.

Rok, który przeżywamy, pod wieloma względami jest szczególny. W tym roku przypada bowiem Jubileusz 1050-lecia najstarszego biskupstwa w Polsce (poznańskiego). Tutaj, gdzie ulokowana jest parafia katedralna, najwcześniej na ziemiach polskich głoszono Ewangelie Chrystusa. Tutaj zaczęło się wszystko co najważniejsze – nasza droga do Boga. A my (jako parafianie katedralni) jesteśmy swoistymi kustoszami tego świętego miejsca, w którym od 1052 lat wytryska źródło wody żywej – źródło chrześcijańskiej wiary na ziemiach polskich.

Już dzisiaj zapraszam do udziału w uroczystościach, które będą miały miejsce 22, 23 i 24 czerwca 2018 r. w Poznaniu. Naszym przygotowaniem do świętowania Jubileuszu  będzie rozpoczynający się tegoroczny Wielki Post i czas Zmartwychwstania Pańskiego.

Już niebawem – 14 lutego – przypada środa popielcowa. W ten dzień jako wspólnota celebrować będziemy akt pokutny połączony z posypaniem głów popiołem. Jednocześnie w ten dzień, jako parafia katedralna, zainaugurujemy wielkopostną pielgrzymkę po kościołach stacyjnych miasta Poznania. Pierwszym z nich będzie właśnie Katedra. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Katedrze (14 II) przekażemy przygotowany przez naszą wspólnotę Krzyż, który powędruje do innych kościołów stacyjnych, by powrócić do Katedry w Wielkim Tygodniu.

Podczas drogi krzyżowej miasta Poznania nasza parafia poniesie krzyż od stacji czwartej do piątej. Nabożeństwo rozpocznie się w Farze w czwartek 15 lutego o godz. 18.00. Proszę o udział liczny i o podejście do niesienia krzyża.

Droga Krzyżowa w Wielkim Poście odbywać się będzie w piątki

w katedrze o godz. 19.00, a w kościele św. Małgorzaty o godz. 17.30.

Droga Krzyżowa ulicami parafii odbędzie się w piątek 23 marca o godz. 19.00. Początek  nabożeństwa na ul. Nowe Zagórze od strony Cybiny.

Gorzkie Żale przeżywać będziemy w katedrze we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00. Kazania wygłosi duszpasterz Akademicki ks. Radosław Rakowski.

Dania diecezjalna  jest ofiarą składaną przez wszystkich parafian na rzecz archidiecezji oraz parafii. Czynimy to w Wielkim Poście. W ten sposób przejawia się nasza odpowiedzialność za funkcjonowanie Kościoła  lokalnego. Koperty na daninę diecezjalną zostawiliśmy na kolędzie. Pozostali parafinie mogą koperty pobrać w zakrystii. Ofiary składamy do skarbon oraz na tacę podczas Mszy, a także podczas nabożeństw Gorzkich Żali.

Rekolekcje dla młodych – „Miłość ponad wszystko”, rozpoczną się w katedrze 25 lutego o godz. 20.30. W następnych dniach – 26 i 27 lutego – rekolekcje rozpoczynać się będą o godz.19.00. Rekolekcje wygłosi dominikanin o. Adam Szustak.

Rekolekcje parafialne przebiegać będą pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Rozpoczniemy je w niedzielę 18 marca na wszystkich Mszach św. Następnie głoszone będą w kościele św. Małgorzaty w poniedziałek, wtorek i  środę (19-21 marca) o godz. 8.30 i 18.00. Rekolekcje poprowadzi redemptorysta o. Mirosław Grakowicz.

Spowiedź św. wielkopostna.

Podczas trwania rekolekcji parafialnych będzie dyżurował kapłan w konfesjonale. W Wielki Czwartek będzie możliwość spowiedzi od godz. 16.00 do 18.30, w Wielki Piątek od godz. 8.15 do 16.30, a w Wielką Sobotę od godz. 8.15 do 16.00.

Triduum Paschalne w Katedrze.

W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz.19.00.

W Wielki Piątek Liturgia Krzyża o godz. 17.00.

Wigilia Nocy Paschalnej w Wielką Sobota o godz. 22.00.

Jutrznie – wspólna modlitwa poranna – w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 8.00 w Katedrze.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwać będzie w Wielki Piątek do godz. 22.00. (Młodzież prowadzi adorację od godz. 21.00 do 22.00). W Wielka Sobotę od godz. 7.00 adorację poprowadzą członkowie Żywego Różańca. Dzieci spotykają się na adoracji o godz. 10.00.

 Święconka w katedrze rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 18.00 (święcenie potraw co pół godziny). W kościele św. Małgorzaty poświęcenie pokarmów o godz. 16.00.

Apel do wszystkich, a zwłaszcza do Emerytów i Rencistów. Gorąco proszę o ożywienie duchowe wszystkich parafian. Jestem przekonany, że wielu z nas mogłoby uczestniczyć codziennie we Mszy św. i przyjmować Jezusa w komunii, a potem nieść Go do naszej codzienności.

Apel do Rodziców.

Tylko wy możecie wzbudzić głód Boga w sercach waszych dzieci. Proszę Was, abyście je wspierali dając im cudowny przykład uczestnictwa w każdą niedziele we Mszy św., w nabożeństwach pasyjnych, w rekolekcjach oraz poprzez częste przystępowanie do spowiedzi i komunii św.

Dzień Chorych. 10 lutego w kościele św. Małgorzaty odprawiona zostanie Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu chorych. Serdecznie zapraszamy chorych i cierpiących.

Rok, który przeżywmy, ma swoich patronów: św. Józefa, św. Ojca Pio oraz św. Stanisława Kostkę. Cóż nam więcej pozostaje, jak zwrócić się do nich w modlitwie, aby nas wspierali na drodze duchowego wzrostu. Rodziny mają św. Józefa. Pragnący dobrej spowiedzi św. i duchowej przemiany mają Ojca Pio. Młodzież zaś ma św. Stanisława Kostkę, który nosił w sobie najczystsze pragnienie Boga, dla którego poświęcił swoje życie.

Drogim Parafianom życzymy owocnego przeżycia Wielkiego Postu oraz radosnych i szczęśliwych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Wasi duszpasterze:

  1. Proboszcz Ireneusz Szwarc
  2. Przemysław Przybylski

 

 

LIST DO PARAFIAN

 

 

 

Strona internetowa parafii – www.katedra.archpoznan.pl